17 lutego 2014

Zaplanuj z nami kwiecień: Zabawa światłem

Wszyscy, którzy mają choć najbledsze pojęcie o sztuce wiedzą, że witraże zawsze odgrywały w niej istotną rolę. To własnie za pomocą witraży tworzono pełne mistycyzmu nastroje w dawnych katedrach i to one nadawały im wyjątkowego charakteru. Łącząc w sobie dwie najbardziej przyciągające wzrok cechy - światło i kolor - są elementem, który najczęściej odciąga naszą uwagę od majestatycznych fresków czy polichromii, o których gdzieś tam z boku opowiada przewodnik...


Pokaźnymi zbiorami tych wspaniałych dzieł dysponuje krakowskie Muzeum Witrażu. Swoją siedzibę ma tuż obok wciąż czynnego Zakładu Witrażów S. G. Żeleński, przy alei Krasińskiego 23. Zwiedzającym daje to możliwość nie tylko podziwiania gotowych prac, ale również zapoznania się z całym procesem ich powstawania. Dodatkową atrakcją jest osobna wystawa, nazywana Galerią Szkła Współczesnego. Jest to świetna propozycja dla miłośników sztuki współczesnej oraz wszystkich tych, którzy lubują się w zabawie konwencją.

Muzeum gromadzi witraże już ponad 100 lat - jego powstanie to rok 1902 - a zatem obszerność zbiorów z pewnością zadowoli każdego zwiedzającego. Więcej o wystawie i samym muzeum można przeczytać na stronie  muzeumwitrazu.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz