17 marca 2014

Zaplanuj z nami maj: Kultura anty-kulturalna

I jak tutaj promować kulturę, która jest anty-kulturalna? Jak mówić o filozofii, której jedyną myślą jest zaprzeczanie wszystkiemu, czym jest filozofia? Jak opisać spektakl o moralności, który postuluje anty-moralność? A jednak spróbuję. Jednak się odważę. Przedstawiam Wam Markiza de Sade.


"Filozofia w buduarze" to spektakl tyle śmiały, co kontrowersyjny. Wiele o nim mówi już sam autor - najsłynniejszy sadystyczny szaleniec w historii, otwarcie propagujący postawę anty-moralną i anty-religijną. Więcej, aranżacja przedstawienia dorównuje swym szaleństwem maniakalnemu umysłowi Markiza. Aktorzy wychodzą w strojach będących przerysowaniem mody z czasów napoleońskich (białe koszule, czarne rajtuzy), z makijażem budzącym u widza jakiś dziwny, nieokreślony niepokój i rękami związanymi za plecami, po czym siadają i zaczynają rozmawiać, a ich język swoją wulgarnością bije na głowę nawet tępych kiboli w brudnych dresach. O czym rozmawiają? O wolności. O wolności będącej ponad prawem, religią i moralnością. O wolności sięgającej tak daleko, że aż zmuszającej do zbrodni. Tego nie da się opisać. To trzeba zobaczyć.

Dwa spektakle odbędą się 16 i 17 maja o godzinie 19:15 w Teatrze Nowym w Krakowie. Wszystkich o otwartych horyzontach i tych chcących poszerzyć je jeszcze bardziej - serdecznie zapraszam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz